Strefa WMS

Serwis Studentów Wydziału Matematyki Stosowanej AGH

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Praktyka studencka a formalności z nią związane

Spis treści
Praktyka studencka a formalności z nią związane
Strona 2
Strona 3
Wszystkie strony
Celem niniejszego tekstu jest objaśnienie zawiłości wszystkich formalności związanych z odbywaniem praktyki studenckiej.

Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest znalezienie firmy, która zechce nas na praktykę przyjąć. Teoretycznie w znalezieniu takowej powinien nam pomóc nasz wydział, a konkretnie wyznaczona do tego osoba będąca opiekunem ds. praktyk. W rzeczywistości na pomoc w znalezieniu sensownej praktyki nie ma co liczyć i należy samemu się tym zająć.

Tu mamy do wyboru kilka opcji. Najprostszą z nich jest praktyka o niezbyt wyszukanym zakresie obowiązków, a co za tym idzie niskich walorach edukacyjnych. Znalezienie takiej nie powinno przysporzyć wielu problemów, zwykle wystarczy udać się do oddziału jednego z banków bądź towarzystw ubezpieczeniowych, gdzie praktykantowi często zlecane są proste prace porządkowe w archiwum, wpisywanie danych do systemu komputerowego, asystowanie pięknie uśmiechającym się doradczyniom klienta albo zapoznanie się z tajnikami obsługi kserografu. Oczywiście trudno uznać (może poza asystowaniem doradczyniom klienta), że zajęcia te są godne wiedzy i umiejętności studenta matematyki. Wręcz przeciwnie - zazwyczaj są nudne. Wybór ten może mieć też jednak swoje zalety, bowiem praktykodawca będąc świadomy ubóstwa swojej oferty może się okazać w wielu kwestiach bardziej elastyczny, jeśli chodzi o czas spędzany w firmie. Przy odrobinie sprytu lub dyplomacji, odbędziemy praktykę w trakcie trwania roku akademickiego, przeznaczając wakacje na bardziej interesujące zajęcia niż siedzenie w biurze od 8 do 16, a zaświadczenie o odbytej praktyce mamy w kieszeni, tak jak i względne rozeznanie, jak wygląda praca w firmie.

Trudniej znaleźć zakład pracy, w którym nie tylko odsiedzimy przepisową liczbę godzin, ale też możemy się czegoś nauczyć. Warto popytać wśród znajomych, którzy odbyli już praktykę czy mieli okazję nauczyć się czegoś. Przeważnie zanim zostaniemy przyjęci,skrupulatnie przepytają nas co umiemy i dlaczego chcemy odbyć praktykę właśnie tam. Należy też nastawić się też na poświęcenie wakacyjnego miesiąca, aby na wstawać wcześnie rano i spędzać codziennie 8 godzin w pracy bez wynagrodzenia.

Inna bajka to dobrze płatna praktyka studencka w renomowanej firmie, zazwyczaj międzynarodowej korporacji. Niewiele różni się ona od pracy, a żeby się na nią dostać trzeba zazwyczaj przejść kilka etapów rekrutacji i posiadać ponadprzeciętne umiejętności. Potrzebne namiary można zdobyć w trakcie marcowych imprez typu Dni Kariery czy też Inżynierskie Targi Pracy. Wydaje się że warto aplikować nawet nie mają nadziei na sukces, aby poznać na czym polega nabór kadr do wielkich korporacji.


Poprawiony: sobota, 03 września 2005 14:20